Ak ste aktívny vodič, určite ste to už zažili. Jedného zimného rána ste nasadli do auta, otočili kľúčom a… nič. Alebo prišiel len lenivý pokus naštartovať, či dokonca iba cvakanie štartéra. Každému je vtedy jasné, čo to znamená: vybitá batéria.
Magické, ale nie vševediace oko
Otázkou je ako sa vyhnúť podobným prekvapeniam a potrebe so štartovacími káblami v náručí zháňať niekoho, kto vám pomôže naštartovať auto. Je to jednoduché, stačí pred zimou venovať trochu času kontrole autobatérie.
Úplne najjednoduchšia kontrola je, ak máte autobatériu s takzvaným magickým okom. Pod týmto (podľa označenia) zázračným prvkom sa skrýva jednoduchý merač hustoty elektrolytu s okrúhlym priezorom z číreho plastu, ktorý nájdete navrchu batérie.
Ak pri pohľade naň vidíte zelenú farbu, všetko je v poriadku. Alebo by aspoň malo byť, keďže táto technológia má svoje limity a hlavne pri batériách, ktoré už majú 5 a viac rokov, je značne nespoľahlivá. Preto aj výrobcovia autobatérií prestali tieto magické oká používať.
Zmerajte napätie a skontrolujte prípadné znečistenie kontaktov
V prípade, že máte autobatériu bez magického oka alebo chcete mať naozaj istotu, je potrebné zmerať jej napätie. Ak nameriate hodnotu v rozmedzí 12,4 – 12,7 V, batéria je v poriadku. Ak bude napätie nižšie, batériu je potrebné dobiť.
Ak nemáte autobatériu ako dobiť, rovno si zaobstarajte nabíjačku. Veď spoľahlivé nabíjačky autobatérií príliš veľa nestoja a keď potrebujete nabiť batériu, je najlepšie mať nabíjačku k dispozícii a nezháňať jednu kade tade u susedov.
Ak pri kontrole batérie zbadáte, že kontakty sú znečistené, určite urobíte dobre ak ich pomocou špeciálneho spreja vyčistíte. Môže sa to zdať ako detail, ale znečistenie kontaktov zvyšuje odpor a zhoršuje štartovanie.
- Zdroj obrázka: Zyn Chakrapong / Shutterstock.com